Gluten free? Paleo ili hrono? Ili ste možda pristalica raw food pokreta… Kojoj grupi se vi priklanjate!
Nekada smo se razlikovalo po muzici koju slušamo, odeći koju nosimo, danas su podele uglavnom po načinu na koji se hranimo. Pomodarstvo ili ne, ali način ishrane je počeo da nas određuje, internet je eksplodirao količinom specijalizovanih food blogova, a proizvođači hrane su napunili džepove (u svetu, ofkors:).
Pre par decenija masnoća je prva dobila epitet ozloglašenog, pa ugljeni hidrati, a onda je došao gluten. Glutenska groznica je izazvala pravi bum. Gluten je postao bad boy broj jedan, bez obzira da li imate celijakiju ili ne. Možda su najveći krivci blogeri koji su pustili buzz kako im je izbegavanju glutena donelo smanjenje telesne kilaže, pobedu nad umorom, izlečenje dijabetesa i sl. I povratak nije bio moguć. Gluten free oznaka je postala big money! Naravno, svaki režim ishrane ima svoju filozofiju koja je u mnogim slučajevima logična i dobra za organizam. Ali gde se podvlači crta? Gde prestaje trend, a počinje zdrav razum…
Trendovi u ishrani su svakako zaludeli čitav svet, dok Beograd na svoju mapu polako ucrtava mesta na kojima možete da klopate bez griže savesti ili u skladu sa svojim režimom ishrane. Svakako beogradskim pionirima u ovoj sferi nije bilo lako, jer krut smo mi narod za promene, dok je kao podneblje naša zemlja idealna za uzgoj zdravih namirnica, posebno organsku proizvodnju.
Česta zabluda sa specifičnim režimima ishrane, i u opšte sa dijetama, je da ta klopa nije ukusna. To se posebno odnosi na sirovu hranu. Ali! Ako niste znali, gospodo, baš sirovi kolač je nešto najukusnije što sam skoro imala prilike da probam. Ok, nije ovo baš čizkejk, ali hajde opovrgnite njihovu vizuelnu sličnost!
Sigurno ga možete probati u nekom od Bg lokala koji se bave zdravom ishranom (npr. Zdravo&Živo ih ima nekoliko u ponudi), ali tako je prosto napraviti ga kod kuće. Svi koji su ga probali su bili oduševljeni, jer niko nije očekivao da bude toliko ukusan. Početak je decembra, svi znamo šta nas čeka u narednom periodu, a ekstra slojevi garderobe na nama neće sakriti kilo koje ćemo sigurno nabaciti. Zato, gledajte na ovaj čiz kao utehu, kao način da zadovoljite svoje slatko čulo, a da ne narušite balans u organizmu, da ne kažem na vagi. No, nemojte da vas nedostatak šećera i masnoća u ovoj tortici zavara, ipak je u pitanju kalorijska bomba. Ako prvi put spremate sirovi čiz, obavezno pročitajte tips&tricks na kraju recepta.
[recept]
Sirovi čizkejk
za kalup od 18 cm
Kora:
• 150 g sirovog badema
• 150 g urmi, bez koštica
• prstohvat soli
Fil:
• 400 g sirovog indijskog oraha
• 2 limuna
• 150 ml kokosovog ulja
• 150 ml meda
• 1 štapić vanile
• 100 g malina
Priprema:
Veče pre potopite indijski orah sa duplo više vode i ostavite da odstoji. Maline odmrznite ako koristite smrznute. Pripremite kalup prečnika 18 cm, dno mu obložite papirom za pečenje ako planirate da ga vadite iz kalupa. U multipraktiku usitnite bademe i urme sa prstohvatom soli. Masa treba da bude lepljiva i da drži oblik. Popunite dno kalupa i stavite u frižider.
Maline usitnite štapnim mikserom. Indijski orah koji je odstojao preko noći u vodi procedite, properite, pa prosušite. Ubacite u blender, dodajte med, kokosovo ulje, sastrugana zrna vanile iz štapića i sok od limuna. Masu izmiksajte dok ne dobijete homogenu smesu. Ako ide malo teže, dodajte vrlo malo vode, tek da pokrenete stvar. Podelite masu na dva dela, pa u jedan dodajte maline. Sipajte beli deo preko kore u kalup, stavite u zamrzivač na oko pola sata, da se malo stegne, pa sipajte deo sa malinama. Ostavite u frižider, najbolje preko noći.
Pre služenja dekorišite sa pistaćima i kokosom.
Tips&tricks:
Ako vam se žuri, možete indijski orah preliti sa ključalom vodom i ostaviti oko pola sata da odstoji. Mada, varijanta sa dužim stajanjem preko noći daje bolje rezultate, fil je kremastiji. Rustičnija tekstura na mojoj torti je zato što sam koristila brži metod sa ključalom vodom. Ukus je isti 🙂
Da bi fil bio baš kremast, potreban vam je dobar multipraktik ili blender. Sa dobrim aparatom ćete verovatno to uraditi iz prvog puta, dok sa lošijim ćete morati više puta da ga palite i gasite i stružete masu sa ivica posude. U slučaju da se masa teško sjedinjuje, dodajte vrlo malo vode.
Ako kupujete robu u rinfuzu, najbolje je da prvo probate koštunjavo voće, u slučaju da je užeglo, kako torta ne bi poprimila taj ukus. I koristite što kvalitetnije urme.
(verzija za štampu)
[/recept]
1 Comment
[…] ohrabrila su me dva recepta, onaj Miličin i Anin. Cure koriste svoje obične kućne blendere u receptima, nikakve fensi i skupocjene, a opet su […]