U prethodnom postu sam vam obećala recept za nešto što ide uz čatni od cvekle. Pa evo ih, samose sa povrćem!
Samosa je najpoznatije vegetarijansko jelo koje stiže iz Indije. Tradicionalno, samose su prženo testo punjeno filom od povrća, najčešće je to krompir, grašak, sočivo i dosta začina. Postoje i samose sa mesnim punjenjem, ali su nekako u senci ovih povrtnih.
Moje samose se razlikuju u odnosu na original, jer umesto da mesim testo i pržim ih, koristim kore za pitu i pečem ih u rerni 🙂 Probala sam original i mogu reći da im ništa ne fali i ovako. Punjenje je ovde glavna stvar. Kada spojite krompir i kore za pitu u jednoj rečenici, naravno da pomislite na krompirušu, ali ipak samose, sem u sastojcima, nemaju sličnosti sa krompirušom. Tu je i grašak koji obogaćuje ovu jednostavnu kombinaciju, ali začini su ovde glavna caka. Mnoštvo njih… Začini su beskrajno polje na kome se možete igrati, prilagođavati ih svojim ukusuma. Moji omiljeni su navedeni u receptu.
Od 500 g kora dobićete 2 velika pleha samosa. Ono što vam savetuje je da ih bogato punite, što ja ovaj put nisam uradila. Malo će fil ispadati tokom motanja, ali budite uporni, jer su pitice mnogo bolje kada su bogato filovane, nego kada manjka fila. I obavezno ih poslužite uz čatni.
[recept]
Samose sa povrćem
za 2 velika pleha
Sastojci:
• 400 g krompira
• 150 g graška (smrznutog)
• 1 srednji crni luk
• 3 čena belog luka
• so, biber po ukusu
• 3 kašičice karija
• 1½ kašičica đumbira u prahu
• 1/3 kašičice korijandera u prahu
• ½ kašičice kumina u zrnu, zdrobite pre ubacivanja u fil
• nekoliko listova sveže nane
• pakovanje kora za pitu
Priprema:
Crni i beli luk, krompir iseckajte na kockice. U tiganj sipajte 2 kašike ulja i stavite obe vrste luka da se prže, kada omekšaju dodajte kari, promešajte pa sipajte krompir. Dodajte ostale začine, pa pržite na srednjoj vatri. Promešajte s vremana na vreme, jer krompir hoće da se lepi za dno, u tom slučaju dolivajte male količine vode. Pred kraj, dodajte grašak, probajte i doterajte začine po ukusu. Tečnost treba da je isparila. Sklonite sa vatre i ostavite da se prohladi. Kada se prohladi dodati naseckane listove sveže nane.
Uzmite jednu koru, poprskajte je sa uljem, preko nje stavite drugu i po visini podelite na 3 trake. Na dno svake trake stavite po 1 punu kašiku fila, pa savijajte trouglove kao ovde. Trouglove ređajte na veliki pleh obložen papirom za pečenje, dodatno ih premažite sa uljem i stavite da se peku na 180° C dok ne poprime zlatnu boju na površini. Trebalo bi da dobijete 2 velika pleha, ali to zavisi od kora koje koristite.
Ostavite da se prohlade pa poslužite sa čatnijem.
[/recept]
14 Comments
Super snack, volim ovakvu vrstu hrane 🙂
Samosa je cool, jedino sto je malo ljuta…iskreno, sve im je ljuto. Opet ja sve volim sto ima to tanko testo bilo da je spinakopita (btw. odlican post), spring rolls, samosa ili nase pite.
Ja bas ovih dana ponovo sam u fazonu indijske kuhinje. Ako te interesuje mogu da ti posaljem recept za slatko slano jelo sa baby patlidzanima, moj apsolutni favorit.
Uh, a ja sam trenutno u ljutoj fazi 🙂
Eto, ja imam problem sa patlidzanima, uvek se zalepim za recept gde su oni glavni, ali nekako mi njihov ukus nikako ne prija. Ovo sto mi “nudis” mi zvuci jako interesantvno, posebno sto je slatko-slano, samo nisam sigurna mogu li kod nas naci baby patlidzane…
Hm, ja sam mislila da su baby patlidzani obicni samo sto su vrlo mladi kad se uberu, ali pronasla sam da postoji ta posebna vrsta u Italiji. Lose sam se izrazila, trebaju ti vrlo mladi patlidzani, ja ih trenutno imam u basti, ali nazalost to tebi ne znaci puno:)
Ja bih probala obican patlidzan samo nesto manje velicine. Jelo se zove Khatta Mitha Baingan. Neverovatno, danas sam isla u jedan indijski restoran u kraju (valjda me tvoj post inspirisao) i tu sretnem moju prijateljicu koja je Indijka, i nekako je uspela da dobije recept za njihovu varijantu ovog jela, koja je ipak najbolja. U njega ide i catni od manga. Najlepse indijsko jelo za mene i moje prijatelje koji su ga probali. Saljem ti recept emailom.
Impresionirana sam her su iz rerne a verujem ti sa su odlični. Svakako ću probati u nekoj varijanti.
Čini mi se sa sam kupila bebi patlidžan:-))) Dugačak oko 20 cm a debeo kao palac. Nisam ga još probala jer sam tad na kineskoj pijaci u BGD kupila i onu boraniju na metar, činilo mi se da je uregentnije nju da spremim. Kad ga budem probala na neki način okačiću utiske na blog.
Nedavno sam bila u Kanadi, u Edmontonu. I u to vrijeme se održavala manifestacija Taste of Edmonton. Probala sam neka jela, neka nisam želila ni primirisati. Uglavnom probala sam i Samose ali, nisu mi se svidjeli jer su bili prženi u dubokom ulju. Ove tvoje su mi daleko, daleko … bolje. Dapače s njihovima se ne mogu ni mjeriti!
Snjezo, hvala! Da, original idu u ulje, sto im je i mana, ali verovatno zavisi i kako ih spreme, jer ove sto sam ja jela nisu bila bas natopljene. U svakom slucaju, ovako iz rerne su mi bolje.
ja sam ih prvi put jela u Engleskoj i bile su bas ovakve 🙂 apsolutni favorit!
krasno izgledaju, ali mi je to sve zajedno nekako zimska kombinacija
Uh, uh, uh….. ovo mi se dopada, i stvarno odlično ide sa čatnijem. Nego, sada si me podsetila: da li sam na početku mog praćenja blogova, kada sam ih jedva razlikovala, kod tebe videla prolećne rolnice iz rerne? Izvini što ja ovako iznebuha, ali bih i njih rado pravila, ali duboko ulje izbegavam u širokom luku.
Tanja, imam prolecne rolnice, ali nisu iz rerne. Mada bi verovatno mogle, jer su isto sa korama.
Pa da probamo? 🙂
Javljam rezultat.
Odličan recept, naročito mi se sviđa što ih pečeš, umjesto prženja u ulju.
Sjajne samose.