Piletina sa mlincima

April 12, 2011

piletina-sa-mlincima

Prvi put sam za mlince čula pre nekoliko godina od prijateljice koja ih je jela u jednom restoranu Vojvođanske kuhinje. Posle su u tom istom restoranu jeli i moji roditelji i svi su bili oduševljeni ukusom.Onda smo se dali u potragu za receptom i posle brojnih isprobavanja došli do idealnog, bar za nas.

mlinci

Mlinci su vrsta testa koja se pravi od pšeničnog brašna, vode i jaja. Zamesi se testo, oklagijom se razvuče što tanje, na 1 mm debljine. Seče se na trake dimenzija 10×20 cm, ređa u pleh i suši u rerni. Pre upotrebe se razlome na manje komade, preliju supom, da omekšaju i idu na dalju upotrebu. Mi ih danas spremamo u rerni, ali pravi su oni koji se suše na plotni špoteta na drva, gde dobiju fine crne tufnice sa obe strane. Koriste se na više načina-u kombinaciji sa mesom, samo preliveni masnoćom od pečenja, u supi…

mlinci

Mlinci se najčešće kombinuju sa ćuretinom ili piletinom. Meso se isecka na kockice, začini i isprži. Prelije se mešavinom neutralne i kisele pavlake. Uporedo se izlomljeni mlinci preliju vrućom supom, ostave par minuta da upiju tečnost i omekšaju. Procede se i dodaju mesu i pavlaci. Zapeku se u rerni.
Najčešći postupak je da se u posudu prvo stavi red mesa, pa red mlinaca pa se zalije delom fila i tako dok ne ponestane materijala. Ali do najboljih rezultata sam došla kada sve sastojke izmešam-pečeno meso, natopljene mlince, pavlaku-prespem ih u vatrostalnu posudu, zalijem sa još kojom kutlačom supe i tada budu najsočniji. Jako je bitno da posle pečenja ostanu sočni. A da, odozgo obavezno, ali obavezno, se narenda sir, najbolje gorgonzola. Ovaj sir da nešto ludački dobro ovom jelu pa nemojte preskakati ovaj korak, jedino ako baš, baš ne volite gorgonzolu.

Ako nemate vremena za pravljenje domaćih mlinaca, gotovi mlinci se mogu kupiti na pijaci, na mestima gde se prodaju kore i rezanci. Ali domaći su neuporedivo lepši i kvalitetniji i veoma lako i brzo se prave.
Na slici ispod možete videti razliku između kupovnih i domaćih mlinaca. Levo su kupovni, desno su moji domaći, malo deblji, ali ipak prirodnije boje. Hm, kakva li su to jaja korišćena za ove kupovne ili je možda dodatak boje u pitanju…

piletina-sa-mlincima

[recept]

Testo za mlince

Sastojci:

• 250 g brašna
• 1 jaje
• 100 ml mlake vode

Od gore navedenih sastojaka zamesiti testo. Ostaviti da odmori pola sata.
Razvući oklagijom na 1mm debljine (ili koristiti mašinu za testeninu), seći trake, oko 10×20 cm, ređati u pleh i sušiti u rerni na 220° C. Vaditi kada dobiju boju.
Ohla]eno testo odližiti u posudu sa poklopcem ili u kesu do korišćenja. Mogu da stoje dugo.

Mlinci sa piletinom

Sastojci:

• 200-250 g mlinaca
• 2 pileća filea (oko 500 g)
• 400 ml neutralne pavlake
• 400 g kisele pavlake
• kocka za supu
• 1l vode
• gorgonzola ili bilo koji drugi topljivi sir

Neutralnu i kiselu pavlaku pomešati u činiji. Piletinu iseći na kockice, začiniti sa solju i biberom i propržiti na maslinovom ulju. Kada je piletina dobro požutela, skloniti sa ringle i dodati mešavinu pavlaka.

U litar vode ubaciti kocku za supu i pustiti da provri.
Mlince izlomiti na krupnije komade i staviti u dublju posudu. Preliti vrućom supom i ostaviti minut-dva da dobro upiju. Paziti da se previše ne natope, da ne bi bili gnjecavi. Natopljene mlince prebaciti u cediljku (ispod koje se postavi posuda kako bi se sačuvali supa u kojoj su bili mlinci) da se ocede od viška tečnosti. Nemojte baciti preostalu supu.

Mlince ubaciti u posudu sa pavlakom i piletinom. Sastojke dobro promešati. Prebaciti u vatrostalnu posudu. Ja obično sipam još 2 kutlače supe, da bi bili još sočniji (bez brige, sve će se to ukrčkati).
Izdrobiti/narendati sir po površini.

Peći na 180°C dok višak tečnosti ne ispari i površina se zapeče.
[/recept]

You Might Also Like

35 Comments

  • Reply Tamara April 12, 2011 at 17:52

    Fantastično! Ja ti jako volim mlince s puricom, nešto što mama pravi za blagdane, ali nikad nisam probala ovako u tepsiji kao složenac i mogu ti reći da mi se jako dopada, sačuvat ću sebi a proslijediti i njoj recept. A s ovom gorgonzolom na kraju si me totalno kupila 🙂

  • Reply NiJa April 12, 2011 at 18:18

    Odličan složenac, predobro izgleda, definitivno na vrh liste recepata!

  • Reply Tadeja April 12, 2011 at 18:42

    Mi svi stvarno volimo mlince i odlično su ti ispali domaći, ali evo, ja priznajem da nisam nikad čula da se kombiniraju s vrhnjem, odnosno pavlakom, što ne znači da nije dobro, trebalo bi probati, ali nekako su oni meni najbolji uz perad, pa zapečeni u masnoći. 🙂
    Ono što nije dvojbeno je da ti svi ovi složenci izgledaju prvoklasno! Fotke mrak!

  • Reply maslinka April 12, 2011 at 18:42

    Ovo ti zaista fantastično izgleda, prosto sam sada ogladnela 🙂

  • Reply Ana April 12, 2011 at 18:54

    @Tamara, ja sam dugo izbegavala gorgonzolu, ali preko ovog jela sam je bas zavolela. Odlican sir!
    Nadam se da ce vam se svideti ako probate.

    @NiJa, Maslinka hvala!

    @Tadeja, ovo je valjda neka “pomodarska” varijanta, neutralna pavlaka se danas stavlja u sve i svasta, pa se neko dosetio da je iskombinuje i sa mlincima. I hvala mu na tome:) Znam da se mlinci mogu kombinovati sa kajmakom, mileramom i sl., pa je ovo jedna od varijacija na temu.
    Mlinci spremljeni na ovaj nacin se mogu naci u restoranima gde se sluzi Vojvodjanska kuhinja i po salasima.
    U svakom slucaju, ako su vam sastojci po volji, obavezno probajte!

  • Reply Jovana April 12, 2011 at 18:55

    Sjajno jelo!! Skoro sam spremala i nameravam opet jer mi je ostalo mlinaca ! Joooooj kako je ovo dobro…Pozdrav za tebe i tatu!

  • Reply Just Cake Girl April 12, 2011 at 19:29

    Mlince pravimo kod nas doma od kad znam za sebe, prije ih je baka pravila baš kako si napisala na velikoj peći na drva i baš su imale male crne točkice 🙂 Obožavam mlince, pogotovo sa pečenom piletinom a ova tvoja ideja mi je predobra! Morat ću ju testirati na svojoj obitelji 😉

  • Reply Maja April 12, 2011 at 20:15

    Ana,rado bih ti dosla na rucak:)))Prelepo izgleda,a i znam da je jako ukusno.Prelep post!!

  • Reply Branka - byB April 12, 2011 at 20:39

    odlično jelo ! jako mi se sviđa kombinacija i izgleda prvoklasno. Ja sam se sa mlincima susrela kada sam došla u Zg, odmah su mi se svidjeli, a purica sa mlincima je jelo u kojemu baš uživam. Mlinci su ti super, a ovaj recept svakako bilježim za isprobavanje !

  • Reply Dilajla April 13, 2011 at 06:12

    I kod mene omiljena purica s mlincima ali ovaj me je isto jako fin receptić privukao.

  • Reply Knjiski Moljac April 13, 2011 at 07:21

    Njam, izgledaju bas fino i imam ustisak da dovde mirise 🙂

  • Reply kranjica April 13, 2011 at 07:55

    Jako volim mlince ali moram reći da prvi puta čujem da se od njih radi složenac. Kod nas doma se najčešće jedu samo začinjeni masnoćom od pečenja piceka ili purice.Moram priznati da ovako u složencu izgledaju jako zanimljivo. Probati ću definitivno.

  • Reply Jelena April 13, 2011 at 09:59

    Godinama gledaam žene na zemunskoj pijaci kako prodaju ove čudne kore. Prodaju jaja, sir , rezance i te hrskave pločice. Svaki put sam mislila da priđem i pitam čemu to, ali uvek čovek mora red da čeka da bi ih pitao. Onda sam na blogovima otkrila čemu oni služe. Mogu misliti kako je ovo dobro.
    Jelo je vrhunsko i hvala na detaljnom obaveštenju. Za nas neupućene ovo je savršeno uputstvo.
    Pitanja, ova dva filea belog mesa, da li misliš na dva filea (levo i desno) sa jednog pileta ili sa dva pileta? Koliko je to otprilike grama, po[to kad ja dobijem belo meso onda ono sa jednog pileta teži kilogram, celi kilogram i to očišćeno! Znači Imlekova pavlaka je no no! To mu dođe 200 i 200ml i 180 i 180 pavlake znači 760ml pavlake ukupno.
    Da li može Roquefort umesto Gorgonzole i da li može 100 Gaude ili nečeg sličnog i 100 Roqueforta ili da baš kupim Gorgonzolu?

  • Reply Ana April 13, 2011 at 10:31

    Jelena, mere su manje vise promenljive u zavisnosti sta hoces da dobijes na kraju. Npr. moji kada prave, oni stave jedan file belog mesa (oko 250-300g), jer vise vole mlince, a manje meso. Ja volim da ima mesa, pa stavim dva filea(sa jednog pileta), oko 500g belog. Kolicinu smanji ili povecaj po ukusu.

    Sto se tice pavlaka, volim da je bogato. Stavljam bas Imlekove 2 pavlake i jos 2×200 ml neutralne. Mozda zvuci mnogo, ali veruj mi da je bolje da je socno, jer ako se ne stavi dovoljno, pavlaka se ukrcka, deo tecnosti mlinci popiju i ume da bude suvo.

    Sto se tice sira, mozes da stavis bilo koji. Ja u pocetku nisam trpela gorgonzolu, pa je za mene uvek pravljeno posebno sa obicnim trapistom. Ali definitivno mu ovi budjavi, jaki daju nesto posebno.

  • Reply Miodrag Surac April 13, 2011 at 13:34

    Vrlo lepo i ukusno izgleda. Pozdrav…

  • Reply Jelena April 13, 2011 at 14:12

    Ana, hvala! Sad mi je jasno! Nego, ja sam mislila da je Imlekova slatka pavlaka iako je ja stalno dodajem u čorbe jer mi taman štima sa mnogim povrćem i to mnogo bolje od one za kuvanje. Znači Imlek kravica!
    Samo da mi stigne isporuka belog mesa, tj. da kokice porastu! Jedva čekam, ješću ovo pa i da je 40 stepeni napolju i kršiti sva pravila zdrave ishrane sa guštom.

  • Reply Ana April 13, 2011 at 14:36

    Jelena, nema na cemu!
    Vredi zrtvovati jedan dan dijete za ovo jelo:)

  • Reply jubistacha April 13, 2011 at 15:43

    Odlično izgleda. Svakako bilježim ovaj recept. Što se tiće “naglašene” žute boje, može biti i od kurkume iako čisto sumnjam, prije mi se čini kao neki umjetni proizvod…

  • Reply Aleksandra April 13, 2011 at 16:42

    Mlince sam probala samo jednom i nisu mi se dopali verovatno iz razloga što su bili kupljeni u hipermarketu. Ovo tvoje jelo predivno izgleda i mami da se pravi 🙂

  • Reply Dunja April 14, 2011 at 04:56

    Krasno i iznenađujuće jelo. Zašto ne, “lazanje” na poseban način. Super.

  • Reply Nina April 14, 2011 at 13:34

    rijetko kad kupim mlince, više puta se desilo da su imali neki čudni miris po zagorelom ulju ili čemu već, uvijek ih radim doma…
    i na ovoj usporednoj slici meni ovi lijevi više djeluju domaći, ja ih većinom radim od domaćih jaja koja redovito dobivam i mlinci i sva tjestenina mi bude prilično žute boje, tako da mi se ovi lijevi ne čine nikako umjetno farbani, oni desni mi izgledaju kao naši kupovni
    isto tako pošto više nema peči na drva ne mogu se ispeči onako kao nekad, no ja ih ponekad pečem u gril tavi, ispadnu dosta slično, samo što ti treba više vremena za to

    na ovaj način spremljeni mlinci su odlični, radim ih skroz drugačije

  • Reply Andrea April 15, 2011 at 08:11

    Nikad nisam probala mlince na ovaj način. Pripremam ih isto kao i Tadeja, ali jako mi se sviđa i ovaj način. Baš mi treba malo promjene kad su mlinci u pitanju. 🙂

    Fotke su ti predivne i dalje me oduševljavaš svakim novim postom. 🙂

  • Reply Nastasja May 16, 2011 at 18:20

    Divne forografije! Ja ih spremam slicno tvom nacinu i tako ih svi u kuci najvise volimo.

  • Reply Nataša November 10, 2011 at 14:34

    Upravo sam i napravila i čekam da se malkice ohlade, pa da ručamo. Veselim seeeeee :))))

    Inače, nikada nisam jela mlince, pa me zanima kakav je okus jela 🙂

  • Reply Ana November 10, 2011 at 17:03

    Natasa, jedva cekam da cujem utiske:)

  • Reply Nataša November 11, 2011 at 19:22

    Moraćeš se malko strpiti. Ja sam tek počela da istražujem tvoj blog i kako klikam na opciju “Stariji postovi”, moja se lista recepata puni sve više i više. :))))))

    Htjela bih ih sve objaviti u jednom postu, pa ih zato nisam još postavila.
    Međutim, ono što ti mogu reći u vezi ovog jela će biti sadržano samo u jednom jedinom komentaru mog muža: “Bejbi, jel teško/zahtjevno napraviti ove mlince?” :)))))
    Mislim da ti je jasno šta je htio pitati. A i prazna posuda u kojoj sam ih pekla je rekla sve. :DDDD

  • Reply Ana November 11, 2011 at 20:58

    Hehe, pozdrav za muza:)))
    Ma kad udjes u fazon mlinci se spremaju za cas, posebno kad imas kupovne mlince.
    E, bas mi je drago sto su mlinci prosli!

  • Reply Lana November 16, 2011 at 20:44

    Moji roditelji su putovali svuda po bivsoj Jugoslaviji i Evropi, i dolazili kući puni utisaka i novih kulinarskih iskustava. Mi smo odrastali uz internacionalnu kuhinju, a raca sa mlincima se spremala bar jednom godišnje.
    Fotke su ti predivne - ne mogu da iščekam da iščitam tvoj blog od početka:)
    Pozdrav iz južne Kalifornije od jedne Čačanke!

  • Reply Ana November 16, 2011 at 20:46

    Lana, hvala najlepse!
    Puno pozdrava!

  • Reply Poljubi kuvaricu November 14, 2012 at 22:21

    Jos kao mala sam jela mlince ali u varijanti koju si pmenula- peceni na plotni preliveni masnocom od pecenja. Na ovaj nacin sam jela u Dva jelena, i bili su ocajni, ali mislim da sam samo naletela na lose spremljeno jela a da su generalno super.

    • Reply Ana November 14, 2012 at 22:26

      Milice, definitivno si naisla na lose spremljeno. Ne znam nikoga kome se ovo jelo nije svidelo. Daj im jos jednu sansu i uverices se 🙂

  • Reply Jecka January 21, 2013 at 22:21

    Pre par dana jela sam mlince sa curetinom u jednom novosadskom restorancicu, i na prvo zalogaj to je postalo moje omiljeno jelo na svetu <3 <3 <3 Naravno da sam ga odmah potrazila,i najvise mi se svideo Vas recept.. Sve je ispalo SAVRSENO! Posto sam mlince analizirala u restoranu, videla sam da oni u ovo jelo stavljaju kapar i seckani persun, posipaju ga lanom i susamom, a nakon pecenja pre serviranja pospu ga sakom svezeg nara....diiiivno...i ja sam u Vas recept dodala te zacine....a nar da tako neki divan ukus..mlinci onako socni i slani...a onda prsne kiselkasti nar u ustima....fantasticno...hvala Vam za predivan recept..

  • Reply Vika February 18, 2013 at 18:13

    Takođe uvršten u omiljene! Jedino sam kocku skuvala u 8dcl vode kako ne bih na kraju odmeravala 2 kutlače supe, već jednostavno sipam sve što preostane. Ostalo kako piše, uključujući mešenje!

  • Reply Nataša March 16, 2013 at 12:00

    Danas opet za ručak 🙂

    Navukla si mi djecu sa ovim mlincima samo tako 🙂

  • Reply Natasa October 30, 2013 at 15:23

    Žao mi je što ne volim vrhnje/pavlaku, pa mislim da mi se ne bi svidjelo…
    Inače, obožavam mlince, ali se ne bih upustila u izradu istih, uvijek kupim kod kumica na placu:-)

  • Leave a Reply