Da li poklanjate pažnju posuđu iz koga jedete, u kome servirate hranu? Ili ste prosto upali u kolotečinu pa više ne primećujete pohabane ivice tanjira, plastične posude kojima su zatrpane naše kuhinje…
Tendecniozno se sve više pažnje poklanja posuđu na kojem se služi hrana, posebno u svetu restorana. Odbaciju se konvencionalni servisi, i više pažnje se poklanja handmade posuđu, najčešće od keramike. Male radionice keramike su postale veoma popularne, a njihovi proizvodi našli su svoje mesto u najboljim restoranima sveta, počevši od Nome. Organski oblici, teksura, rustični karakter keramičkog posuđa upotpunjuju utisak koji kuvari pokušavaju da prenesu - da je hrana umetničko delo u kojem se uživa svim čulima. Priznaćete, koliko god lep bio bakin porcelanski servis, ručno rađeni tanjiri, činije i šolje od keramike predstavljaju izazov i posebno iskustvo ukombinovani sa hranom. Dajte im šansu, a prilikom izbora samo obratite pažnju da posuđe ima food safe glazuru.
Koliko god da je u svetu praksa, kod nas se još uvek stidljivo pojavljuju mesta koja su posvećena ovoj vrsti primenjene umetnosti. A da bi se stvari pokrenule, potebno je da se mi sami osvestimo, odbacimo stereotipe i podržimo ljude koji se bave ovom granom umetnosti. Pa, ovo je moj mali doprinos i mesta gde ja nabavljam omiljene komade.
Re:art
www.reartconcept.com
Bojana Brkić, autorka Re:art:concept-a pristupa umetnosti sa jednostavnošću i minimalizmom. Belina porcelana upravo predstavlja savršen medij za to. Home decor, posuđe, nakit, osvetljenje, zidne instalacije, skulpture, ukrase za baštu, kao i dekor za venčanja su Bojanino polje radi. Ili ako imate neku posebnu želju ili želite personalizovan komad keramike, Bojana će vam izaći u susret. Svaki komad je jedinstven i neponovljiv. Ako pratite moj blog, onda sigurno znate Bojanu i naš projekat Concept styling, gde smo udružile ljubav prema hrani i keramici. Bojana, ako čitaš, očekujem te sa idejama uskoro 😉
Gallery 1250°
www.gallery1250.com
(fotografije preuzete sa sajta Gallery1250°)
Gallery 1250° je jedna od retkih prodajnih galerija u Beogradu posvećena samo keramici. Radovi su delo akademskih dizajnera keramike. Unikatno, ručno rađenu keramiku – šolje i čajnici, tanjiri, činije, setovi za kafu, rakiju, nakit, dekor za kuću… možete pogledati u njihovom show room-u u Čumićevom sokačetu. Jako je teško izaći iz ovog malog, toplog prostora, a ne ostaviti deo srca tamo. Moji favoriti su radovi Igora Stangliczky-og, (a to su ove dve “bodljikave” činije sa fotke desno) čije radove možete pogledati ovde.
Unikatnom, ručno rađenom posuđu je potrebna doza nežnosti, lakoće… Pasta sa limunom je savršeno legla na Bojanin tanjir. Ovo je jedno veoma delikatno jelo, savršenog spoja arome limuna i putera. Vremenom sam shvatila da su jednostavne paste, one sa nekoliko sastojaka tipa paradajz i beli luk, pesto sa malo pekorina, najukusnije. Koliko god volela kompleksna jela, puna začina i aroma, ponekad mi je potrebno da resetujem čulo ukusa nečim jednostavnim kao što je ova pasta. Delikatna, aromatična, lagana. Za final touch - malo rendanog pekorina i listići svežeg bosiljka, tek koliko da joj pojačate karakter.
Tekst i recept je objavljen u magazinu ELLE, maj 2015.
[recept]
Pasta sa limunom
za 2-3 osobe
Sastojci:
• 250 g paste (Pappardelle)
• 100 g putera
• kašičica rendane korice limuna
• 50 ml soka od limuna
• so, biber, sveži bosiljak, pekorino sir
Priprema:
Limun dobro operite i prosušite.
Skuvajte pastu u dosta provrele, slane vode, ali nemojte je skuvati do kraja, ostavite da bude malo tvrđa jer ćete kuvanje dovršiti u sosu. Za to vreme, u dublji tiganj stavite puter, koricu i sok od limuna pa pustite sa se puter otopi na srednjoj temperaturi. Pastu ocedite, ali sačuvajte šolju tečnosti u kojoj se kuvala. Dodajte pastu u tiganj sa puterom, dodajte pola šolje tečnosti, posolite i pobiberite po ukusu i krčkajte lagano dok pasta ne bude kuvana. Dolivajte tečnosti po potrebi. Pastu odmah servirajte u tanjire, pospite sa listićima pekorina i dekorišite listićima bosiljka.
Tips & tricks
Svaki put kada testeninu skuvate u vodi u koju ste dodali ulje i so, a zatim je proprali kroz mlaz hladne vode, znajte da ste uvredili Italijne i njihov kulinarski ponos. Za dobru pastu, testeninu kuvajte u vodi koju ste dobro posolili, jer ne želite bezukusnu pastu, i bez ulja. Ispiranje testenine je storog zabranjeno, potrebno je samo da je procedite, ali i da sačuvate šolju tečnosti u kojoj se kuvala, jer je u njoj tajna dobrog sosa.
Koristite kvalitetnu pastu. Ja sam ovde koristila Barilla Pappardelle.
[/recept]
2 Comments
Now we are talking! Pre nekih 15-tak godina mi je jedan grncar / keramicar u Makedoniji rekao kako njegov zanat izumire, jer niko vise ne kupuje rucno radjenu keramiku. Verovatno sam bila kupac godine, jer sam pokupovala sve sto mogu da strpam u prtljag… Njegova keramika je bila manje umetnicka, vise rusticna od ove na tvojim fotografijama. I dan danas imam neke posude, ona za gravce na tavce je od neprocenjive vrednosti. Ovo Bojanino posudje je predivno, bas mi je zao sto smo ove godine zbog vrucine samo protrcali kroz Cumicevo sokace i kupili all nuts ulja. Samo sam krajickom oka videla da ima jako zanimlljivih stvarcica. Sta bih dala da sam videla ovu galeriju!
Ana,
Čitam, čitam, nego šta! Znaš koliko mene raduje kada vidim keramiku koju sam radila na tvojim fotkama - uvek besprekorna kompozicija! Volim kako savršeno uklapaš keramiku sa svakim jelom koje napraviš toliko da se vraćam na fotke po nekoliko puta. I ne skidam osmeh 🙂
Nova ideja za Concept Styling samo što nije skuvana!
Očekujem nove recepte i fotke 🙂