KuVarijacije su mesečna igra za food blogere gde učesnici biraju jelo koje će spremati u toku meseca i posledenjeg dana u mesecu objavljuju svoje radove i utiske. Za oktobar je izabran recept za Zagorske štrukle sa bloga Just good food.
Štrukle ili štrukli su jelo od testa koje je poniklo u Hrvatskom Zagorju. Negde sam pročitala kako su zaštićene kao nematerijalno kulturno dobro i mogu reći da je to zasluženo.
Štrukle su jastučići od vučenog testa, koje se radi isto kao i za sve pite savijače. Testo se puni sirom, zavija i seče na jastučiće. Jastučići napunjeni sirom i preliveni pavlakom mogu ići direktno u rernu na pečenja. Meni draža varijanta je da se prvo skuvaju, preliju pavlakom pa onda zapeku. Mogu se jesti slane ili slatke, sa dodatkom šećera, a postoji i varijanta da se prepže na maslacu i pospu prezlama.
Štrukle po receptu koji je izglasan su slatke, ali nekako mi ovo jelo ipak vuče na slano, pa ih tako i radim.
Štrukli su jelo baš po mom ukusu, a od kada sam ih prvi put radila, ustalile su se u našem jelovniku. Ne postoji sećanje da sam ih do sada jela, ali taj ukus mi je veoma poznat, pa verujem da sam ih nekad, možda kao dete, probala. Ili je samo u pitanju velika sličnost sa domaćom pitom savijačom koju je nekada mama radila, a koju sam obožavala.
Kako su postale deo našeg jelovnika, razume se da sam ih više puta radila, što po zadatom što po drugim receptima. Pre nego što sam se upustila u spremanje užasavala me je pomisao na razvlačenje testa, ali se taj strah ispostavio kao neopravdan. Testo je elastično, pa se veoma lako da razvući. Samo jednom mi testo nije uspelo i bio je toliko tvrdoglavo da nije bilo šanse raditi sa njim, ali pouzdano znam da je u pitanju bilo brašno, a ne moja (ne)stučnost. Tako da naglašavam, radite samo sa brašnom proverenog kvaliteta. Kod Tadeje sam videla preporuku da se za testo koristi pola glatko-pola oštro brašno i ova mešavina se ispostavila kao jako dobra, pa sada uvek tako radim.
Za sve one koji ih nisu jeli najjednostavniji opis bi bio da ukusom podsećaju na pitu savijaču, ali sve to zapečeno u rerni sa pavlakom, koja se gotovo pretvori u kajmak. Puca od kalorija, ali vredi!
[recept]
Zagorske štrukle
Testo:
• 300 g brašna (150 g oštrog+150 g glatkog)
• 1/3 kačikice soli
• 1 jaje
• 100 ml mlake vode
• 1 kašika ulja
Od gore navedenih sastojaka zamesiti testo (mesiti ga dok ne postane glatko pod rukom). Ostaviti da odmori minimun pola sata.
Za to vreme spremiti fil.
Fil:
• 400-500 g sira
• 100 ml kisele pavlake
• 1 jaje
• so (količina zavisi od slanosti sira)
Sir usitniti, dodati pavlaku, jaje i so (pre nego što posolite, probajte sir, pa količinu soli prilagodite slanosti sira.). Lagano izmešati da se sastojci sjedine.
I još:
• 500 ml neutralne pavlake
• ulje
Priprema:
Sto prekriti stolnjakom i posuti manjom količinom oštrog brašna. Na sredinu staviti testo, pa ga oklagijom razvući u pravougaonik što je više moguće. Potom krenite u lagano razvlačenje testa prstima, fino i polako, gledajući da testo zadrži pravougaoni oblika, radi lakšeg daljeg rada. Testo nemora da bude baš tanko, kao za pite. Nije problem i ako se negde pocepa.
Na donju 1/3 testa (po dužoj strani) staviti nadev, ravnomerno ga raspoređujući, a ostatak testa poprskati sa malo ulja. Uz pomoć stolnjaka umotati testo u dugačku kobasicu. Seći na jastučiće veličine 10-ak cm uz pomoć ivice tanjira (nije problem ako se jastučić otvori, nastavite sa radom po uputstvu).
U dubljoj šerpi zakuvati oko 2 litre vode i kada provri ubaciti jastučiće od testa. Kuvati dok ne isplivaju na površinu, vaditi ih šupljom kašikom i uredno ređati u vatrostalnu posudu u kojoj će se peći. Zaliti neutralnom pavlakom i peći na 200° C dok se po površini ne zapeku i dobiju zlatnu boju.
Mogu se služiti topli i hladni.[/recept]
23 Comments
Štrukle su i mene osvojile, više slatka nego slana varijanta, ali to je bilo i za očekivati s obzirom da više volim slatko.
Jakp lijep i u tvojoj izvedbi izgleda da su štrukle svugdje omiljene
prelepo napravljene 🙂
Divne slikice, prekrasna posuda, a štrukle divno izgledaju.
Bravo, Ana, ispale su savršeno. I meni su najdraže slane, i ovako zapečene u pećnici
Vidim da su svima prelepo ispali,znaci da je Nadin recept SJAJAN!!Ja cu ga isprobati sa zakasnjenjem.:))Divni su ti!!!A tek fotografije,MAJSTOR SI!!Pozz
Sta josr reci.Svaki recept lepsi od drugoga.Majstorice nema sta;)
Štrukle pristižu sa svih strana danas. Ma kod ovakvih jela se ne broje kalorije, već se samo pomakne kaiš na sledeću rupicu i to je to. Mene podsećaju na one stare gibanice koje sam jela kao mala koje su se pravile od debelih kora kakvih više nema. Kako moja mama kaže kore ko prst debele.
ps jedva čekam nove recepte za isprobavanje, jer si sigurno osmislila divnih dva meseca. Da li može preview da znam šta da kupim od namirnica…slatko…slano…pite…slate…. Baš sam radoznala?
Hvala svima!
Jelena, meni bi dobro dosao koji kilogram gore, ali zato se dragi buni kada ovo spremam cesce 🙂
Eto vidis, ja se nadala da cemo kod tebe u goste, kad ono ja moram da pospremim kucu:) Ali dobro mozda se situacija izmeni do kraja dana.
Neeeeeeeeeeee, ne može se menjati situacija, nikako. Ja sam svoj jelovnik preselila kod tebe i to je to.
Ako se slučajno sećaš, cheesecake kupova sa početka bloga, kada si ređala u čaše ona mera za celi cheese cake u koliko čaša stane onih sa slike. Ne verujem da je za dve ili mogu da prepolovim meru da bude za dve. Ako se ne sećaš nije važno.
Uh, sve zavisi od case naravno. Cela mera bi bila za vise casa. Mislim da bi pola mere bilo 3, mozda cak i 4 case. Nisam sigurna zaista, ja sam to tamo vise dala kao ideju, jer sam case radila od nekih viskova materijala jednom prilikom. Ah, ti pocetnicki recepti ce mi doci glave…:)
Ana, nemoj da brigaš. I meni se činilo da je za više od 2 čaše, čak i za četiri. Meni je ovo sada došlo kao kec na deset da se malo ubrzam i da sredim te početne postove koji su bili katastofalni. Nisam menjala mere, niti recepte, ali su bili konfuzni, slike na sve strane i evo skoro sam sve sredila. Kod tebe je sve cakum pakum. Šta li nam spremaš…..
Jelena, ista stvar i kod mene, kada sam videla kako glasanje ide i ja sam se bacila na sredjivanje postova i nasla sam brojne propuste, posebno u postovima sa pocetka, ali dobro sredila sam malo da bude jasnije, mada mere nisam dirala. Na facebooku imas mali preview sta ce biti uskoro :*
Odlično si napravila štrukle, super izgledaju ! Ja sam ih samo pekla i mislim da ću drugi put ići na ovu varijantu da ih prvo skuham pa onda pečem.
Predivno si ih napravila!
to je jelo mog djetinjstva…obožavam ih! u tvojoj izvedbi su prekrasni. svaka čast 🙂
Jako lijepe, hvala!
Joj, kako volim da zavirim ovde kod tebe na blog, prekrasno izgledaju u tvojoj verziji, bas su mi medeni i samo jastucici na fotkama pripreme:))
Divne su! Bas, bas divne… I tako lepo predstavljene na fotkama… Bravo Ana! 🙂
Evo mene sa zakasnjenjem citam postove o struklicama. 🙂
Nisam ni sumnjala da ce ti ispasti odlicno, a fotografije su sjajne kao i uvek. 🙂 Slazem se da je kombinacija mekog i ostrog brasna odlican savet. Testo se lakse vuce i na kraju struklice budu mnogo lepse.
pečeni štrukli se rade od oštrog brašna i nikad, ali baš nikad se ne kuhaju prije pečenja jer su inače mljackavi. i tjesro se mora prosušiti prije nego staviš fil. probaj ih napraviti dan ranije i ostaviti ih u frižideru. zalij ih vrhnjem i zamotaj u foliju i neka tako stoje kroz noć. drugi dan zalij s još malo vrnja ali samo ako treba
Za koliko osoba je ovaj recept? Meni nekako deluje da je malo 300 g brasna…
Sladjo, ovo je za otprilike 2 bas gladne osobe ili 3 onako gladne 🙂