Pre par nedelja dobila sam mogućnost da isprobam Crock-Pot, aparat za sporo kuvanje. Ako do sada niste čuli za Crock-Pot, do kraja ovog teksta saznaćete nekoliko osnovnih informacija i moje prve utiske. Još uvek smo u fazi upoznavanja, ali naslućujem ljubav 🙂
Crock-Pot je postao sinonim za aparate za sporo kuvanje. Postoji još brendova, ali sve je počelo 1970. godine sa jednostavnom posudom za kuvanje pasulja nakon čega je uz malo redizajna 1971. godine nastao Crock-Pot® koji je promenio način na koji su Amerikanci kuvali svojim porodicama, tačnije zaposlene majke.
Aparat za sporo kuvanje je električna posuda namenjena pripemi jela koja se krčkaju. Kroz istraživanje recepata vidim da se i ostale kategorije jela mogu spremati u njemu. Sastoji se od kućišta koje je grejno telo, keramičke posude koja staje u njega i poklopca koji ima bitnu ulogu. Keramička posuda se skida i može se koristiti u rerni, na šporetu, odlagati u frižider i prati u mašini za pranje sudova (što je super bitno, bar za mene:). Postoji nekoliko tipova uređaja - manuelni gde sami podešavate nivo temperature, oni koje možete programirati koliko će se jelo dugo krčkati na niskoj, pa na visokoj temepraturi i kada će započeti program kuvanja, a postoje i oni sa sistemom za mešanje (posetite zvanični američki sajt za više informacija). Osnovna ideja je da se jelo krčka na niskoj teperaturi po nekoliko sati, u proseku 6-8h, a ta niska temperatura bi trebalo da je između 100-150°C, ako sam našla dobar podatak. Svaki recept je potrebno prilagoditi, pre svega količinu tečnosti, obično se stavlja manje nego u varijanti kuvanja na šporetu iz razloga što je proces isparavanja u Crock-Pot-u sveden na minimum. I zato je bitna uloga poklopca i uzdržavanje od podizanja istog dok aparat radi (note to myself:). A podizanjem poklopca smanjujete temperaturu u posudi i time produžavate vreme kuvanja.
Moj Crock-Pot je neka basic varijanta, sa dva nivoa temperature i programom za održavanje toplote, zapremine 6l. Kada sam pristala da ga testiram, moram reći da sam bila malo skeptična, da li je meni potreban aparat za dugo kuvanje kada ja najčešće spremam jela koja vremenski nisu zahtevna, čak volim da je sve gotovo za pola sata (a ko ne!?). Međutim, postoji jedna caka kod ovog aparata - nije mu potreban nadzor tokom kuvanja. Potrebni ste mu koliko da ubacite namirnice u njega i upalite ga. Posle toga, sve radi sam, a kada završi posao samo podgreva jelo kako bi vas dočekalo toplo. E, ova opcija je mene kupila! Iako sam uglavnom ja ta koja smisli šta ćemo jesti, pripremi namirnice i stavi ih u Crock-Pot, kada me posle nekoliko sati sačeka toplo jelo imam osećaj da je neko drugi sve odradio za mene. Možda se probudi ono sećanje na vreme kada me po povratku iz škole baka ili mama sačekaju sa toplim ručkom. Ok, nije mi bilo svejedno kada sam prvi put ostavila uređaj bez nadzora, ali taj strah samo morala ostaviti po strani jer bi bilo glupo posedovati ovaj aparat, a ne koristiti tu prednost.
Ako vam i dalje iznad glave stoji znak pitanja zašto bi neko hteo da sprema jelo satima, kada ubrzani tempo kakvim živimo traži od nas da skraćujemo svakodnevne procese, evo par crtica:
- vremesnki dugo kuvanje pruža mogućnost korišćenja jeftinijih komada mesa, čiji kvalitet dolazi do izražaja dužom termičkom obradom;
- kuvano, toplo jelo na stolu po povratku sa posla, bez mnogo mešanja u proces pripreme;
- manje sudova za pranje;
- hrana spremana u Crock-Pot-u zadržava više vitamina i minerala upravo zbog niske temperatue u odnosu na hranu koja se prži ili kuva na visokim temperaturama; logično 🙂
- ako imate kuhinju koja je odvojena od ostatka životnog prostora, jela možete spremati tokom noći, pa je ušteda u struji značajna;
- tih nekoliko sati koliko se jelo kuva iskoristite tako što ćete pročitati onu knjigu koja još od odmora stoji na 116. strani, odgledati film, otići u šetnju ili vožnju bajsa… Ovde vam pričam o vikendu, koji je za većinu nas ono neprocenjivo vreme koje treba da posvetimo sebi i dragim judima, a manje u obavezama.
Ono što sam odmah znala da ću spremiti kada ga dobijem je bila svinjetina na froncle ili pulled pork, čuveno američko jelo koje podrazumave dug proces pripreme mesa na niskoj temperaturi. U originalu se sprema na roštilju, ali je recept vremenom prilagođen za pripremu u rerni i aparatu za sporo kuvanje. Opcija da mi rerna radi dugo i bez nadzora, jok kod mene. Zato ovo jelo već dugo stoji na to do listi, ali od kada sam dobila Crock pot već dva puta sam ga spremala 🙂 Toliko recepata postoji za pripremu ove svinjetine, i sve je stvar afiniteta. Poenta je da dobijete meso koje će toliko omekšati da ga viljuškama možete isfronclati pa sve zaliti sosom u kojem se krčkalo (na fotkama meso deluje suvlje jer nije dodata sva količina sosa, baš zbog procesa fotografisanja). Najčešće se poslužuje u formi sendviča, sa coleslaw salatom. Apsolutno je ispunilo moja očekivanja! Sočno, mekano, pikantno meso u domaćoj zemički koju presečem, namažem puterom i zapečem u rerni da dobijem teksturu više i salata koja zaokruži ukus. Ogromna preporuka, bez obzira na dužinu recepta 🙂
Očekujte još dva posta na temu iskustva sa Crock-Pot-om, a ako imate bilo kakvo pitanje, ne ustručavajte se da ostavite komentar. Post je urađen u saradnji sa Crock-Pot Srbija, više informacija potražite na njihovoj Facebook stranici. Na stranici je u toku nagradna igra, pa klik ovde ako ste zainteresovani za učešće, reći ću samo da jedan Crock-Pot čeka svog vlasnika.
Svinjetina na froncle / sendviči sa svinjetinom na froncle
za 4 osobe
svinjetina na froncle
1 kg svinjske plećke bez kosti
1 kašičica soli
1 kašičica mlevenog bibera
1 kačičica mlevene paprike (ja stavim čili)
1/2 kašičice mlevenog kumina
200 ml supe
100 ml kečapa
100 ml bbq sosa
2 kašike Worcestershire sosa
3 čena belog luka, sitno seckana
2 kašike smeđeg šećera
1 glavica crnog luka
zemičke
(originalni recept)
oko 500 g brašna
2 ravne kašičice soli
60 g putera
1 jaje
180 ml mlake vode
100 ml mlakog mleka
2 kašičice suvog kvasca
2 kašike smeđeg šećera
1 žumance + 1 kašika slatke pavlake za premazivanje
susam
coleslaw salata
(originalni recept)
1/2 glavice kupusa
2 veće šargarepe
2 mlada luka
so, biber po ukusu
5 kašika kisele pavlake
2 kašike majoneza
1 kašičica senfa
so, biber po ukusu
priprema
Crni luk isecite na kockice pa ga rasporedite po dnu Crock-Pot posude. Pomešajte so, biber, čili i kumin pa namažite začine po mesu, dobro ih utrljajte gotovo izmasirajte meso. Stavite ga u posudu preko luka. Napravite sos, u činiju sipajte supu, dodajte kečap, bbq sos, Worcestershire sos, šećer i sitno seckani beli luk. Promešajte pa sipajte preko mesa. Crock-Pot upalite na najnižu temperaturu i tajmer stavite na 8 sati.
Za zemičke, pomešajte brašno i so pa dodajte putera isečen na kockice pa ih prstima utrljajte u brašno. U činijicu sipajte mlako mleko i vodu, dodajte kvasac i šećer i ostavite da kvasac proradi. Sipajte aktivirani kvasac u brašno, dodajte jaje pa sve sastojke zamesite u kompaktno testo. Po potrebi dodajte još brašna ako se testo lepi. Posudu sa testom pokrijte čistom krpom i ostavite na toplom mestu da narasta oko 45 minuta ili dok neudvostruči masu.
Kada je testo nadošlo, podelite ga na 8 jednakih delova. Od svakog dela formitajte lopticu pa ređajte na pleh obložen papirom za pečenje, sa razmakom između. Ostavite loptice da narastaju, oko 20 minuta. Za to vreme, rernu ugrejte na 200c. Pred stavljanje u rernu, loptice premažite sa mešavinom žumanceta i slatke pavlake i pospite sa susamom. Pecite ih oko 15 minuta ili dok ne dobiju zlatnu boju.
Za salatu, izrendajte kupus na sitno, kao što inače radite. Šargarepu narendajte na krupno pa pomešajte sa kupusom, dodajte seckani mladi luk. U posebnoj činiji pomešajte pavlaku, majonez i senf. Sipajte preko povrća pa promešajte. Probajte pa dodajte so i biber po ukusu.
Kada je meso gotovo, izvadite ga u neku posudu tipa vatrostalne, uz pomoć dve viljuške isfronclajte tj. odvojite na niti. Sipajte sos iz Crock-Pot-a i promešajte.
Zemičke prececite na pola, premažite ih sa tankim slojem putera pa zapecite ispod gril opcije u rerni (nije neohodno, ali ja tako volim). Na svaku zemičku stavite svinjetinu, zatim dodajte salatu. Poklopite i poslužite uz bbq sos.
napomena
Svinjetina je spremana u Crock pot-u zapremine 6l.
Kod Marije potražite recept za pripremu u rerni.
3 Comments
Dobar aparat (kada imaš slobodnog mesta u kuhinji za još jednu igračku :-)), slike standardno fantastične, a i drago mi je što ponovo ima priča, tekst. Dakle, post po mom ukusu, sasvim. A valjalo bi se i poslužiti ovim burgerčićima, izgledaju mrak-mračni!
Tanja, za ovaj uređajčić vredi napraviti mesto 🙂 Drago mi je da ti se post sviđa.
Meso na ovaj načinsam videla kod Marije, bilo mi je neobično da nije suvo ali pošzo verujem njenim receptima i uveravanjima htela sam da isprobam…. posle tvog gustiranja i fotki (još se iz nesvesti nisam vratila), moram da napravim pa sad dal baš u zemički, somunu ili puta hleba videću 🙂