Kada je vreme ovako tmurno i kišno, najbolja aktivnost je grejanje uz rernu u kojoj se peče neko fino pecivo.
Volim perece. Baš! Ovo su prve koje sam napravila da ne sadrže nikakvu masnoću u sebi. Sve pre ovih su bile sa manjom količinom putera, odakle sam i mislila da dolazi njihova mekoća. Ali ovaj recept me je razuverio. Iako ne sadrže puter, izuzetno su fine i mekane.
Perece sam premazivala sa maslinovim uljem sa za’atarom (mešavina suvog začinskog bilja, susama, sumaka) i belim lukom. Ne znam da li ova mešavina ima kod nas da se kupi, ja sam je donela iz Sarajeva. Ali znam da možete sami da je napravite, izguglajte za više informacija. Ako niste ljubitelji začina, onda ovaj korak preskočite. Perece poslužite sa rustičnim senfom ili drugim omiljenim sosićem.
[recept]
Perece sa za’atarom
za 8 komada
Sastojci za testo:
• oko 400 g brašna
• 240 ml vode
• 1 kašika šećera
• ½ kesice instant kvasca
• 1½ kašičice soli
Sastojci za kuvanje:
• voda
• 2 kašike sode bikarbone
• 1 kašičica šećera
Sastojci za premaz:
• 1 kašika maslinovog ulja
• 1 kašičica za’atara
• 1 mali čen belog luka
Pripema:
Vodu zagrejte da bude topla. U posudu u kojoj ćete mesiti testo sipajte kvasac, šećer i vodu. Promešajte i ostavite 10-ak minuta da se kvasac aktivira. U zapenjeni kvasac postepeno dodajte kašiku po kašiku brašna, dok ne zamesite mekano i elastično testo. Izručite na radnu površinu i mesite 10-ak minuta. Po potrebi dodajte još brašna. Posudu blago nauljite, vratite testo, prekrijte krpom i ostavite oko 1 do 1½ sat.
Veliki pleh od rerne obložite papirom. Spremite šerpu srednje veličine i napunite do pola vodom.
Nadošlo testo lagano izručite na radnu površinu blago posutu brašnom i oštrim nožem podelite na 8 jednakih delova. U ovoj fazi nemojte korisiti previše brašna, kako bi ste lakše formirali perece. Svaki deo razvucite u glistu, pa formirajte oblik perece (krajeve podignite pa 2 puta uvijte jedan oko drugog i zalepite na sredinu gliste). Poređajte na pleh i ostavite pokriveno oko 15 minuta.
Upalite rernu na 200°C. U činijici pomešajte ulje, za’atar i sitno rendani ili provučen kroz presu beli luk.
Šerpu sa vodom stavite na ringlu, kada zakuva dodajte šećer i sodu bikarbonu. Kuvajte svaku perecu oko minut sa obe strane, pri tom nemojte pretrpavati šerpu perecama. Šupljom kašikom vadite ih i ređajte na pleh. Uz pomoć letkice, premažite ih uljem sa začinima i pecite 15-ak minuta ili dok ne poprime tamno zlatnu boju.
(verzija za štampu)
[/recept]
10 Comments
Pa da guglam nema druge 🙂
Baš bi mi sada prijala jedna, super izgledaju!
kako krasno izgledaju! jako mi se sviđaju ta tijesta koja se prvo kuhaju pa peku. ovo si zamišljam sutra uz čašu pive 🙂
U prvom momentu sam pomislila da su slatke, mozda premazane sa medom… kad ono iznendjenje, nisam probala nista slicno, bas mi deluju egzoticno.:))
Kako mi je zatar jedno od najomiljenijih začina a perece te kuvane pa pečene, ne da obožavam već… ne preostaje mi nič drugo već da isprobam:)
Dobar, dooooobar recept!
Nisam nikad probala taj začin - ali zvuči zanimljivo i fotke su prekrasne 🙂
Već za vikend ih spremam. Donela mi koleginica zaatar i jedva cekam da ga upotrebim… 🙂
Pozdrav svim ljubiteljima finih stvari. Ako vam ovo može pomoći, e pa super 🙂 . Doduše, kod nas toga ima za kupiti kao gotov začin, no pripremljeno kod kuće je utoliko bolje, što znaš od čega se sastoji. (nema aditiva niti ostalih pojačivanja okusa) Svima lp.
Sastojci:
1/4 šalice sumac
2 žlice timijana
1 žlica prepečenog sezama
2 žlice mažurana
2 žlice origana
1 žličica grube soli
Brigita, hvala na receptu!
ček, ček, još jedno pitanje molim….. 🙁 Nemam blagog pojma koja je funkcija praška za pecivo u vodi kod kuhanja. Priznajem, do sada nisam nigdje vidjela pojavljivanje u vodi kod kuhanja (samo kod pripreme samog tijesta prije termičke obrqde. No, očito ja pojma nemam o kuhano-pečenom tijestu, pa bit će da sam dobro pročitala. Probam, pa javim….da je sve ok. Lp