Matcha granola

June 17, 2016

Matcha granola

Oduvek me je intrigirao matcha čaj, verovatno zbog intenzivne zelene boje koja ima tako divnu nijasnu trave. A onda, razočarenje kada sam ga probala u Japanu 😀

Matcha granola

Matcha je vrsta zelenog čaja, u obliku jako finog praha. Ima blagu mirisnu notu morskih algi koja jednostavno ne odgovara mom čulu mirisa, a ni ukusa. Možda najgora stvar koju sam ikada probala je matcha latte, brrrr i sad se naježim kada pomislim. Ali, generalno, ja toliko imam želju da zavolim taj ukus, ne znam zašto, možda zbog njegove neobične boje, zbog benefita koje ima na organizam, možda zato što sva hrana u koju se dodaje deluje neobično drugačije, možda zato što želim da uživam u ceremoniji pripreme samog čaja, toliko da sam se iz Tokija vratila sa tradicionalnim kompletom za pripemu ovog čaja.

Polako, matcha čaj počinje da osvaja moju kuhinju. Ova granola je nastala po uzoru na neku koju smo redovno klopali za doručak u Tokiju, pa sam po povratku poželela da je spremim, sa namirnicama po mom ukusu. Matcha ukus zaista nije dominantan ovde, oseti se, ali je najviše prisutan svojom bojom. Pa pogledajte kako se samo lepo slaže sa jagodama 🙂 Ma jednostavno, ljubav!

matcha-granola3

Matcha granola

(modifikovani recept)

sastojci

300 g ovsenih pahuljica
60 g kokosovog ulja
80 g meda
2 kašike matcha čaja u prahu
100 g sirovih badema
50 g goji bobica
50 g suvih smokvi

priprema

Bademe ugrubo iseckajte nožem ili u secku. Smokve isecite na kockice. Pleh od rerne obložite papirom za pečenje, upalite rernu da se greje na 180°C.

Kokosovo ulje ako je u čvrstom stanju istopite, sklonite sa ringle, dodajte med i promešajte. U ovu smesu dodajte matcha čaj pa dobro sjedinite. U veću činiju sipajte ovsene pahuljice, bademe, pa prelijte sa kokosovim uljem i medom. Promešajte pa prebacite na pleh i rasporedite da sve bude u jednom sloju. Pecite oko 20 minuta ili dok granola počne da dobija boju. Povremeno otvorite rernu pa promešajte pomoću varjače. Pazite da vam granola ne zagori i zato vam savetujem da je često proveravate dok je u rerni. Izvadite iz rerne, najbolje je da je sklonite sa pleha, kako se ne bi dalje pekla. Kada se ohladi dodajte smokve i goji bobice pa je prebacite u veću teglu.

Služite uz mleko ili jogurt uz dodatak svežeg voća ili kako već volite 🙂

You Might Also Like

3 Comments

  • Reply Mali Iv June 17, 2016 at 11:03

    Sve znam! 😀 Kada sam je dobila pre nekoliko godina, bila sam euforična da je probam, razume se - svaki ozbiljan čajoljubac mora da voli matchu. Kad ono, samo što nisam bacila celu kesicu od groznog li ukusa. Kasnije sam probala matcha latte, ali baš dosta blag i to mi je pasovalo. Međutim, mislim da matchu ipak mogu konzumirati samo umućenu u neki smoothie dok je ostali sastojci kamufliraju. 🙂 Ili granolu! 😉

    • Reply Ana @ Prstohvat soli June 17, 2016 at 18:40

      Hehe drago mi je da ti to kažeš, sad se osećam manje loše što je ne volim 😀 I dalje ne odustajem, pokušavam da je zavolim, ali matcha latte nema šanse da opet probam.

  • Reply Jasmina June 23, 2016 at 00:36

    Što kaže pesma: “To je ljubav, to se voli”
    Matcha je proterala kafu sa mog jutarnjeg menija , tako spontano, u roku od 2 nedelje. Prvi guc je bio kao da pijem neku “smoothi, pa prospi” koprivu ili tako neki zeleniš - ako hlorofil ima ukus, onda je to taj. Motivacija je bila da nepce mora da se navikne, jer je matcha superfood. 🙂 Sad ne možemo bez njega.
    Ali, postoji osetna razlika u ukusu, u zavisnosti od proizvodnje. Mi smo poručivali ovu:
    http://www.hibiki-an.com/product_info.php/products_id/349
    Okami matcha iz Biošajza je nekako opora, a koliko vidim postoje i slatki matcha čajevi sa dodatkom šećera.
    Restoran Marukoshi ima lep matcha latte. Priznaj, tamo si probala? 😉

  • Leave a Reply