Za ovaj hleb sam nedavno saznala i hvala internetu na tome. Izuzetno je popularan, možete ga naći pod nazivom Japanski ili Mlečni hleb sa Tangzhong starterom. Veoma rasprostranjen na Istoku, a iako nosi naziv Japanski, poreklo mu je Kinesko. Njegova popularnost leži u mekoći i dugotrajnosti hleba, naime svež je i posle 5 dana, a pri tom nema nikakvih aditiva i sl. štetnih materija.
Tajna ovog hleba je u tzv. tangzhong starteru. Tangzhong starter je smesa koja se pravi od brašna i vode ili mleka. Odnos je uvek 1:5, u korist tečnosti. Ta masa se kuva na laganoj vatri dok ne postigne temperaturu od 65°C, na toj temperaturi se povećava apsorpciona moć glutena, moć da upija vlagu. I u tome leži tajna svežine i mekoće ovog hleba.
Recept je jednostavan, proces je malo duži samo zbog pravljenja startera. Starter se može napraviti dan unapred, samo se pre korišćenja izvadi iz frižidera i dovede do sobne temperature. Hleb se pravi tako što se zamesi testo koje kisne oko sat vremena, potom se podeli na 4 jednake loptice. Loptica se razvije oklagijom, zavije u rolnicu, potom se ta rolnica opet razvije oklagijom i opet urola (mada neki recepti navode samo jednom). Rolnice se ređaju u pleh, još jednom narastaju i potom se peku.
Rolnice se mogu i puniti, slatkim ili slanim nadevima. Kada se razvije testo, stavi se fil po želji, zavije u rolnu, ređa u pleh i peče. Tako da nam ovaj hlepčić pruža brojne mogućnosti za kombinovanje sastojaka.
Recept preporučuje upotrebu termometra za kuvanje, ali dovoljno je posmatrati masu i kada žica/varjača kojom se meša počne da ostavlja trag za sobom u šerpi starter je gotov.
Pravim ga često i uvek koristim sveži kvasac, dok se u originalnom receptu koristi suvi.
Recept navodi količinu od 350 g brašna, ali kada se sjedine svi sastojci testo je nemoguće raditi rukama jer je previše lepljivo, tako da je potrebno postepeno dodavati još brašna, sve dok se ne dobije mekano testo koje je moguće raditi rukama.
Zbog količine šećera od 55 g, hleb je slatkast, pa ako niste ljubitelj blago slatkastog hleba, količinu šećera smanjite.
Za izradu testa može se iskoristiti kućna mini pekara. Staviti sastojke u pekaru, prvo tečne, pa suve i na kraju kvasac. Staviti na program za mešanje testa. Kada testo nadođe, izvaditi ga i dalje ga obrađivati kako recept nalaže.
[recept]
Hleb sa Tangzhong starterom
pripremiti kalup za hleb, dno i ivice obložiti papirom za pečenje
Tangzhong Starter:
količina je za dve vekne hleba
• 50 g brašna
• 250 ml vode ili mleka (ili pola-pola)
U šerpicu sipati mleko/vodu i brašno, promešati dobro da bi se razbile grudvice. Staviti na laganu vatru, sve vreme mešati žicom. Posle nekog vremena masa počinje da se zgušnjava. Gotovo je kada temperatura dostigne 65 C ili kada žica/varjača počne da ostavlja trag za sobom.
Skinuti sa vatre i prebaciti u drugu posudu, prekriti celofanom, prilepiti celofan za površinu da se ne bi stvorila korica. Ostaviti na sobnoj temperaturi da se ohladi pa staviti u frižider. Može stajati nekoliko dana, kada promeni boju u sivkastu baciti.
Hleb:
količina za jednu veknu
• 350 g brašna (plus još jedna manja količina koja se postepeno dodaje)
• 1 kašikica soli
• 1 kašika+1 kašikica mleka u prahu (nije obavezno)
• 55 g šećera (ukoliko ne volite slatkast hleb, smanjite količinu)
• 2 kašikice suvog kvasca (ja sam stavila malo manje od polovine svežeg kvasca)
• 125 ml mleka
• 1 jaje
• 120 g startera
• 30 g maslaca (sobne temperature, iseckan na kockice)
Mleko zagrejati da bude toplo, dodati šećer i kvasac. Ostaviti da kvasac nadođe. Pomešati suve sastojke-brašno,so, mleko u prahu. U nadošli kvasac dodati jaje i starter. Promešati pa dodati u posudu sa brašnom. Dodati maslac. Najbolje je u ovoj fazi raditi varjačom. Zamesiti testo. Po potrebi dodavati malo po malo brašna dok se ne dobije mekano testo koje se ne lepi. Istresti na brašnjavu radnu površinu i mesiti dok ne postane glatko. Posudu u kojoj je bilo testo premazati uljem, ubaciti testo i ostaviti da naraste i da se udvostruči, oko 1 sat.
Kada je testo naraslo podeliti ga na 4 jednaka dela. Formirati loptice i ostaviti oko 15 min da se odmore.
Sipati brašno na radnu površinu, uzeti lopticu testa i razvući u krug. Zaviti u rolnu. Pa sad rolnu razvući oklagijom. Opet zaviti u rolnu i ređati u pleh.
Ponoviti sa ostale 3 loptice. Ostaviti da nadođu, oko 45 min.
Hleb premazati jajetom i peći na 180°C oko 35 min.
[/recept]
22 Comments
Hleb je božanstven, pravila sam ga prošle nedelje ali nažalost nisam uspela da ga slikam jer sam bila u gužvi!:-( Sve preporuke za hlebić! Odlično izgleda!
Krasno izgleda Ana, boja predivna, baš odiše tom mekoćom i svježinom o kojoj govoriš. Nisam nikada čula za taj starter ali eto zato imamo jedni druge..:))..
I step by step sličice su super..Sve u svemu još jedan super recept od tebe..!
Uh, ovo ti je savršeno, ništa manje nego savršeno. Vidjela sam ovaj kruh prvi put na Coolinarici pa kasnije otkrila po internetu njegovu popularnost. I popularan je s razlogom jer je fenomenalan. Oduševljava me način izrade, nadam se da ću ga i ja uskoro praviti. Prekrasno ti je ispao, fotke su vrhunske 🙂
Rumen i lep, super… Pozdrav.
Zaista izgleda super mekano i sad ni sama ne znam da li sam za ovaj starter čula pre ili ne ali trudiću se ovog puta da to ne zaboravim i hleb napravim 🙂
Fotkice čarobne 😉
Obozavam hlebove, probacu i ovaj, prvom prilikom. Sjajno.
Hleb obožavam i pećem ga svako jutro.Za sebe i za svoje roditelje ,koji žive u blizini.Obično ako mogu da dodjem do spečt brašna)divlje brašno=, to i koristim.Ovaj tvoj izgleda tako ukusno prosto bih ga zagrizla
Secam se Majinog (kuvarica na trapezu) odusevljenja ovim hlebom. Licno nisam probala taj recept, ali jesam nesto sa “prvim testom” ili “poljskim testom”, koje se pravi na tom principu (prvo retko pocetno testo, a kasnije kompletno).
Ali fotke ti MIRISU. Meni postaje pomalo neprijatno da stalno ponavljam koliko mi se tvoje fotke svidjaju, ali sta cu, kad ih zaista uradis tako da me teras da ti to opet kazem 🙂 Ne znam sta ti je ona braonkasta podloga, ali “ubola” si je, svaka cast. Prva fotka je za uramiti.
Sve naj,
Maja
Predivan je!
Izgleda tako mekano i mirisno da me mami i ovako virtualno, a mogu zamisliti kakav je tek u živo.
Fotke su savršene i cijele prezentacija jako lijepa. 🙂
Da zaista kruh je prekrasno hrskav i nadasve jako fin ali i u tvojoj varijanti predivan.
Ja sam pravila Mihaeline Dinner Rolls i jako nam se dopale.Probacu i tvoj hleb.Hvala ti!Cestitam na pobedi i cekamo zadatak od nase nove domacice:))
ja inače mogu bez kruha tjednima. uglavnom jedem prepečenac, a kruh samo uz varivo ili jaja na oko (obožavam namakati kruh u tekući žumanjak). ali ovaj kruh mi tako dobro izgleda da ga poželim ići ispeći momentalno! stvarno je predivan, izgleda mekano i mirisno, a fotke su stvarno vrhunske. definitivno ću ga isprobati. još ako doista može ostati svjež 5 dana, onda je pun pogodak!
Izrada domaćeg kruha je za mene izazov koji uvijek rado prihvaćam! Sviđa mi se kruh i isprobat ću ga čim kupim kalup. 😉
Hvala svima na komentarima!
@Mamajac, podloga je neka stara, stara daska. Trenutno mi je omiljena za fotkanje.
@Majo, hvala na cestitkama!
wow, predivan je, dodje mi da ga odmah napravim. Fotke su prelijepe, kao i tvoja izvedba.
Prekrasan kruh, izgleda tako fino , mekano i svježe ! Ovo sa starterom je odlična ideja da se zadrži svježina kruha. Super si ga napravila !
ovaj kruh sam isprobala prošli vikend. dolazili su gosti pa sam napravila jednog običnog, a drugi sam premazala mješavinom maslinovog ulja, češnjaka i svježeg začinskog bilja prije rolanja. kruh je stvarno savršen. toliko je mekan, ukusan, kao pecivo. svi su bili oduševljeni. i, što je meni osobno najvažnije, stvarno dugo ostaje svijež. mi inače tropimo vrlo malo kruha i uopće ga ne kupujemo zato jer mi je žao bacati ga, pa mi ovakvi recepti odlično dođu. puno hvala! 🙂
@Monika, bas mi je drago da vam se svideo!
Kod mene je isti slucaj sa hlebom, slabo ga trosimo i ,pogotovo ako je u pitanju kupovni, vuce se po kuci danima. Zato je ovaj hleb dobro resenje za nas.
O dodacima sam i sama razmisljala, a mislim da si ti naprvila odlicnu kombinaciju, beli luk i maslinovo ne moze da omane.
super recept, pravila nesto slicno ali cu obavezno da isprobam i ovaj recept.pozz
Isprobala sam ga danas… Nemam reči 🙂 Najlepši hleb ikada!
Izvini, molim za pojasnjenje..u drugom delu recepta mazes dodati starter ..Je l’ se to odnosi na 50gr brasna I 250ml.mleka.. Oprosti name mojoj zbunjenosti:))))
Nigde se ne maže starter 🙂 Starter od mleka i brašna ide u testo. A rolnice se na kraju premazuju jajetom radi boje 🙂