Avokado humus

November 6, 2014

Avokado humus

Humus je u naš život ušao na mala vrata. Pojavljivao se kao prilog uz falafel, kao deo mezeta, dip za umakanje povrća… Onda sam ga prvi put spremila kod kuće i dragi je totalno poludeo za njim. Od tada, u našem fridžu ćete uvek naći humus 🙂

Kada uđete u proces izbacivanja određenih mesnih prerađevina, tipa paštete na kojoj ste odrasli i za koju se uvek uhvatite kada ne znate šta da na brzaka pojedete, pa viršle… nije nam bilo lako. Jer ipak su to bila laka rešenja za doručak ili večeru. Sada je to humus!

Najveća gnjavaža kod humusa je petljancija oko leblebija. Naravno, ukoliko nemate gde da kupite već kuvanu leblebiju u konzervi 🙂 Jedno vreme je bilo po jako povoljnoj ceni u Tempu/Maxiju, a onda je nestalo 🙁 U svakom slučaju, opet je jeftinije da u bio špajzu kupite sirovu. Od npr. 100 g sirove, dobićete oko 200-250 g kuvane leblebje. Evo kako je ja obrađujem, prvo je properem pa stavim u duboku šerpu, prelijem sa 3x više vode. Ostavim je da prenoći (ako je toplo u stanu obavezno šerpu stavim u frižider). Ujutru, prospem vodu iz šerpe, pa nalijem sa novom i stavim da se kuva oko sat vremena ili dok u potpunosti ne omekša, za humus treba da se gotovo raskuva. Nekada je potrebno i manje vremena, što zavisi od leblebije. U poslednje vreme sačekam da proključa, pa ugasim ringlu i ostavim je da se natapa u vreloj vodi dok skroz ne omekša. Znam da preporučuju ubacivanje sode bikarbone u vodu za natapanje, koja pospešuje omekšivanje i brže raspadanje zrna, ali ja dobijam dobre rezultate i bez toga, pa nekako ne vidim potrebu. Ako imate ekspres lonac, zanemarite ovo uputstvo jer u njemu je sve gotovo jako brzo, bez prethodnog natapanja.

Od aparata, potreban vam je multipraktik, seckalica ili štapni mikser. Mislim da je najbolji štapni, jer ga on baš dobro usitni, da postane gladak i onako skroz kremast i maziv. Moj multipraktik pravi malo rustičniji humus, što je meni ok jer volim da pod zubima osetim teksturu.

Što se tiče ukusa, nisam probala dva ista humusa. I to mi je super, jer svako može da ga prilagodi svojim afinitetima. Više ili manje belog luka, paprika za pikantniji ukus, kumin može, a i ne mora (kod mene obavezan!) itd. Verzija sa avokadom je samo jedna od ideja kako da “aromatizujete” humus, izbacite avokado i imate basic humus recept. Moja savet, ako do sada niste jeli humus, probajte prvo basic varijantu, tu se poigrajte sa ukusima, prilagodite sebi, a onda počnite sa eksperimentisanjem 🙂

Obavezan deo humusa je tahini, pasta od susama, koja je i najskuplji sastojak u humusu. Možete je kupiti u radnjama zdrave hrane ili u megamarketima, naćićete teglice negde u frižiderima. Postoji nekoliko proizvođača i trebaće vremena dok ne nađete neku po vašem ukusu, jer neke umeju baš da gorče i budu bljak. Naravno, uvek ga možete napraviti sami, potražite recept po netu. Ja još uvek nisam probala, ali to mi je jedan od sledećih projekata 🙂

Humus možete koristit kao namaz, dodatak u sendviču, dip za umakanje pita hleba ili sirovog povrća…

Napomena: ovaj post će sigurno imati dopune…

Recept je objavljen u Mezze magazin, jul/avgust 2014.

[recept]

Avokado humus

Sastojci:

• 200 g kuvanih leblebija (oko 100 g sirove)
• 1 manji avokado
• 100 g tahinija
• sok od jednog manjeg limuna
• 3 čena belog luka
• 2 kašike maslinovog ulja
• 4 kašike vode
• so, biber po ukusu
• 1/2 kašičice kajenske paprike, opciono
• šaka peršuna

Priprema:

Leblebije stavite u multipraktik, dodajte sve sastojke i izmiksajte do kremaste teksture. Probajte, pa doterajte začine po ukusu.
Ako vam se učini da je namaz previše gust, dodajte malo vode ili soka od limuna. Prebacite u staklenu posudu i poklopite kako bi humus zaštitili od sušenja. Pre služenja, pospite paprikom, peršunom i maslinovim ulje.

(verzija za štampu)
[/recept]

You Might Also Like

12 Comments

  • Reply Vesna Nešić November 6, 2014 at 12:51

    Sve je odlično samo nemoj da bacaš vodu od potapanja, to nemoj raditi ni sa vodom u kojoj je potopljen pasulj. Sa tom vodom ode koješta korisno iz namirnica 🙂

    I ja isto sve više pravim ovakve namaze a izbacujem, pršute, kobasice i sl. 🙂

    • Reply Ana @ Prstohvat soli November 6, 2014 at 13:13

      Jel? A šta da radim sa tom vodom? 🙂

    • Reply Vesna Nešić November 6, 2014 at 21:56

      Mislila sam na vodu u kojoj su bile poropljene, kuvaj u njoj 🙂

    • Reply Ana @ Prstohvat soli November 6, 2014 at 22:00

      Aaaaa, ću probam 😉

  • Reply Nevena November 6, 2014 at 14:26

    Ana, vidim da si ti ozbiljan sajko sto se tiche humusa 😛 Imamo iste sajko afinitete pa reko da ti kazem da probas, kada budes imala viska vremena, da skines kozicu sa leblebije. Hello kremasti raju je rezultat 😛
    Ne skidam uvek al za maxi svilenkasti ugodjaj sam raspolozena ponekad.

    Al zamisli nisam jos probala taj sa avokadom!

    • Reply Ana @ Prstohvat soli November 6, 2014 at 14:54

      E baš sad sam pričala V. kako sam, dok sam malo istraživala temu, naišla na preporuku da se skida kožica, ali kao oboje smo se pogledali i rekli naaah, jer ko će 😀 Aliii, sad si mi ubacila crva. Nova tura se trenutno kuva, probam!

  • Reply Tanja November 6, 2014 at 15:01

    Humus je odlična stvar, a nadasve zdrava! Jednom sam kupila onaj pakovan kao pašteta i potpuno se razočarala: ljut, sa mnooooogo luka, uopšte mi se nije dopao.
    Dobro je da imam istomišljenika po pitanju konzervisanih leblebija: bile su odlične za male pare (ispod 50 dinara). Ja već dugo obigravam gondole tražeći ih, ali uzalud. Upisaću se u knjigu žalbi, prosto moraju da ih vrate u asortiman.
    I mene zanima šta se radi sa vodom od potapanja, pošto je i ja bacam.

    • Reply Ana @ Prstohvat soli November 6, 2014 at 15:29

      A znaš da, malo pre nego što su nestale, su poskupele na 80 i nešto dinara. Navukli nas, podigli cene pa ih sklonili :/

  • Reply Dajana November 7, 2014 at 00:42

    Humus ti izgleda kao iz bajke, moram obavezno probati s avokadom.
    Tahini ako ga dosad nisi napravila, obavezno probaj sama napraviti. Ne može biti jednostavnije, a okus vidjet ćeš, neuporedivo, 1000 puta bolji.
    Vodu od potapanja slanutka (kao i graha i ostalih grahorica) treba obavezno baciti, čak štoviše, preporučuje se promijeniti je više puta tijekom potapanja (voda treba biti mlačna). Na taj se način odstrane štetne supstance (na tal. se zove fitina, nisam našla točan naziv kod nas, uglavnom radi se o soli kalcija i magnezija fitinske kiseline). Potapanjem u mlačnoj vodi fitina se eliminira. A bikarbonu je s druge strane bolje izbjegavati jer eliminira neke hranjive elemente. Voda u kojoj su se kuhali, s druge strane, je jako hranjiva i trebalo bi je iskoristiti (pod uvjetom da se ispoštuje pravilna predpriprema.
    Meni je slanutak u konzervi dostupan, ali sam ga prestala kupovati. Radije skuham pola kilograma suhog i onda ga kuhanog raspodijelim u vrećice i zamrznem, tako ga imam uvijek spremnog kad mi treba.

    • Reply Ana @ Prstohvat soli November 7, 2014 at 11:13

      Juče sam pri put radila domaći tahini, i da, x puta je bolji nego kupovni!
      Hvala za tip za zamrzavanje, pitala sam se da li je to ok.

  • Reply vesna March 18, 2015 at 10:40

    ovaj hummus izgleda bozanstveno! avokado je pun pogodak!Obavezno ga pravim! Ana, sta je neophodno za domaci tahini? hvala unapred!

    • Reply Ana @ Prstohvat soli March 18, 2015 at 10:44

      Hvala, Vesna 🙂
      Za tahini ti je potreban susam, maslinovo ulje i dobar mlin ili secko. Susam prvo propržiš na tiganju, pazeći da ne zagori, dok ne dobije boju i počne da miriše. Prebaciš na tanjir i ostaviš da se prohladi. Staviš u mlin, dodaš malo maslinovog ulja i samelješ. Ulje dodaješ do gustine po želji, ne mogu ti reći tačnu količinu, ja sve radim odokativno.

    Leave a Reply